برداشتن خال کرج

از بین بردن انواع خال در کرج

برداشتن خال کرج

برداشتن خال کرج

برداشتن خال کرج: خال‌ ها نقاطی رنگی روی بدن و یا صورت هر فرد هستند که گاها به دلیل رنگ و یا موقعیت قرارگیری ‌شان و یا اندازه خود ممکن است برای فرد آزاردهنده باشد.

برخی از خال‌ ها که سطح برآمده ‌ای دارند و یا بر روی صورت قرار دارند، از این دسته هستند. در سال‌ های اخیر، برداشتن خال صورت و یا بدن، به ‌خصوص خال ‌های گوشتی ‌ای که ممکن است بر روی صورت شکل بگیرند، بسیار رایج شده است.

البته برداشتن بعضی از این خال‌ ها، به‌جز دلایل زیبایی، برای سلامتی شخص نیز، به دلیل احتمال مبتلا شدن فرد به سرطان پوست، واجب است. در این موارد پزشک متخصص با معاینه خال و در صورت خوش‌ خیم بودن آن به برداشتن خال اقدام می ‌کند.

 

 

 

برداشتن خال

 

 

 

 

علت ایجاد خال ‌ها:

محققان معتقدند که تعداد خال ‌ها در بدن افراد توسط ژنتیک تعیین می‌شود. با این حال هیچ ‌کس مطمئن نیست که چه عاملی باعث بروز و ظهور آن‌ ها می ‌شود. علاوه بر این هیچ روش شناخته ‌شده‌ای برای جلوگیری از ظهور خال ‌ها وجود ندارد.

با این حال بسیاری بر این باورند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث گسترش خال‌ ها می ‌شود. خال ‌ها به ‌ندرت سرطانی هستند؛ اما اگر شما خالی دارید که به طور ناگهانی تغییر می ‌کند و یا ظاهری غیرمعمول دارد، توصیه می ‌شود برای معاینه آن برداشتن خال نزد پزشک متخصص بروید.

 

 

نکاتی بسیار مهم برای برداشتن خال:

 • خال ها با تشخیص پزشک باید برداشته شوند.
 • خال هایی که به طور ناگهانی دچار تغییراتی مثل پیدا کردن حاشیه نامنظم، نامنظم شدن رنگ خال، پیدا کردن حاشیه غیر قرینه، خارش، التهاب، خونریزی و … شوند، بایدتحت نظر پزشک و با انجام آزمایش های لازم در این زمینه برداشته شود.
 • خال های بد خیم بهتر است برداشته شوند ، با آزمایش تکه برداری آسیب شناسی می توان متوجه بدخیمی خال شد.
 • برای برداشتن خال چه با ضرورت طبی و چه به خاطر زیبایی باید آزمایش های آسیب شناسی و پاتولوژی روی خال صورت بگیرد.
 • اکثریت خال ها و لکه های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها بسیار کم است.
 • خال هایی که در معرض اصطکاک یا تحریک مداوم هستند، مثل خال هایی که در ناحیه ریش آقایان هستند یا خال هایی که در ناحیه کمربند یا آرنج قرار دارند بهتر است برداشته شوند .
 • اگر بعد از برداشتن، خال مجددا عود کرد حتما بایستی به پزشک مراجعه کرد.
 • احتمال اسکار بعد از عمل خال، بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست بیمار دارد.
 • روش هایی مانند لایه برداری (پیلینگ)، درم ابرژن و لیزر ، خال های بزرگ را کاملا محو نمی کند اما از نظر ظاهری وضعیت بهتری به وجود می آورد ولی معمولا موقتی بوده و خطر ابتلا به سرطان پوست (ملانوما) را کم نمی کند.
 • هر لکه، خال یا ضایعه پوستی که به طور ناگهانی دچار تغییر در اندازه، شکل یا رنگ شود یا دچار خونریزی، خارش، درد یا زخم شود، بایستی توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

 

خال پوستی

 

 

 

انواع خال ‌های صورت:

برای آن که بفهمیم آیا خال با لیزر و دیگر روش ‌های موجود قابل ‌حذف است و یا خیر، بهتر است ابتدا نوع خال را بشناسیم:

خال سطحی:

این نوع خال‌ ها سطحی و معمولاً به رنگ قهوه‌ ای هستند که اندازه آن ‌ها معمولاً زیر 5 میلی ‌متر است. خال ‌های سطحی به دلایل وراثتی و یا قرارگیری در معرض خورشید شکل می ‌گیرند.

خال درمال:

این نوع خال‌ ها برآمده هستند و معمولاً رنگ پوست می ‌باشند. البته در مواردی ممکن است قهوه ‌ای ‌رنگ نیز باشند.

 

 

 

انواع خال های صورت

 

 

 

خال ترکیبی:

این خال‌ ها همچون خالی ‌های درمال برآمده هستند؛ اما رنگی تیره و یا قهوه ‌ای دارند. معمولاً این خال ‌ها دارای مو نیز می ‌باشند.

برداشتن خال در کرج ؛ برداشتن خال ‌های غیر سرطانی:

خال‌ ها به طور شایع روی پوست رشد می ‌کنند. آن ها می ‌توانند غیر سرطانی، سرطانی و با بینابینی باشند. خال ‌های غیر سرطانی همیشه لازم نیست که برداشته شوند، اما برخی از افراد ترجیح می ‌دهند که خال‌ هایشان را بدون توجه به سرطانی بودن یا نبودن آن، از بین ببرند.

برداشتن خال ‌های غیر سرطانی بعضی اوقات توسط پزشک انجام می‌ شود. هنگامی که خال خوش خیم (غیر سرطانی) است، برداشتن آن معمولاً با یک عمل جراحی جزئی ممکن است و می ‌تواند در مطب پزشک و فقط در عرض چند دقیقه انجام شود.

روش ‌های مختلفی وجود دارد که پزشکان برای از بین بردن خال‌ های غیر سرطانی (خوش خیم) استفاده می‌ کنند. پزشک شما انتخاب خواهد کرد که بهترین روش برای برطرف کردن خال بر اساس عواملی مانند مکان، نوع و اندازه خال است. چهار نوع روش اصلی برای از بین بردن خال به روش غیرجراحی وجود دارد: قطع کردن، برداشتن با تیغ، برداشتن با لیزر و انجماد.

 

 

 

برداشتن خال غیر سرطانی

 

 

 

برداشتن خال کرج ؛ قطع کردن :

برداشتن، که به عنوان بریدن نیز شناخته می ‌شود، شامل از بین بردن خال و حاشیه کوچک پوست با استفاده از پوست سر یا قیچی مخصوص جراحی است.

قبل از بریدن خال، پزشک شما یک بی حسی موضعی را به خال تزریق می ‌کند تا روند برداشت دردناک نباشد. اگر خال شما در اعماق پوست رشد کرده باشد، ممکن است پزشک برای بستن زخم پس از برداشتن خال از بخیه استفاده کند.

برداشتن خال کرج ؛ برش با تیغ :

برداشتن یک خال با تیغ شبیه به قطع کردن است. با استفاده از یک اسکالپر، پزشک لایه‌ های روی خال را تا زمانی که کاملا از بین برود، می ‌تراشد.

قبل از این که پزشک شروع به اصلاح کند، به شما بیهوشی موضعی تزریق می ‌کند تا ناحیه را بی حس کرده تا احساس درد نکنید.

استفاده از بخیه معمولاً پس از این نوع برداشت خال لازم نیست، اما ممکن است پوست جایی که خال قبلاً در آن جا بوده، یک لکه صورتی کوچک داشته باشد.

 

 

 

برداشتن انواع خال

 

 

 

برداشتن خال کرج ؛ حذف خال با لیزر :

بعضی از خال ‌ها با استفاده از لیزر قابل برداشتن هستند. این کار معمولاً با خال ‌های کوچک، مسطح و غیر سرطانی انجام می ‌شود.

در حین برداشتن خال با لیزر، پزشک از پرتوهای نوری برای از بین بردن بافت خال استفاده می‌ کند. برای از بین بردن کامل خال با استفاده از لیزر درمانی، ممکن است نیاز به دو یا سه جلسه درمان داشته باشید.

برداشتن خال ‌ها با لیزر در صورت دستیابی به نقاط دشوار مانند گوش، یا در مناطق حساس یا پوست صورت، می ‌تواند گزینه مناسبی باشد. لیزر همچنین می ‌تواند برای از بین بردن بیش از یک خال به طور هم زمان مناسب باشد.

برداشتن خال کرج ؛ انجماد :

خال‌ های غیر سرطانی که فقط در سطح پوست رشد می ‌کنند را گاهی اوقات با یخ زدن آن ها می ‌توان از بین برد. اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که انجماد بهترین روش برای از بین بردن خال است، پزشک برای از بین بردن آن از نیتروژن مایع استفاده می ‌کند. با این روش، تنها یک برجستگی کوچک به جای خال باقی می ‌ماند.

 

 

 

برداشتن خال در کرج

 

 

 

 

در چه مواردی متخصص درماتولوژی باید خال شما را بردارد؟

برخی از خال ‌ها وجود دارند که برداشتن آن ها فقط باید توسط متخصص پوست انجام شود. دلایل مختلفی برای دیدن یک متخصص پوست برای ارزیابی خال یا برداشتن خال در کرج وجود دارد، از جمله:

 • خال شما سرطانی است یا به طور بالقوه می ‌تواند سرطانی باشد.
 • شما چندین خال دارید.
 • خال شما از نظر شکل، رنگ و اندازه تغییر کرده است.
 • خال شما روی صورت یا ناحیه دیگری است که ترجیح می ‌دهید جای زخم از آن به جا نماند.

کاندیدای مناسب برای برداشت خال با لیزر:

بسیاری از زنان و مردان خال ‌هایی دارند که برای درمان با لیزر گزینه‌های مناسبی هستند. در طی فر آیند برداشتن خال با لیزر ابتدا با دقت خال‌ های شما معاینه می ‌شود تا از خوش‌ خیم و غیرسرطانی بودن آن ‌ها اطمینان حاصل شود. خوشبختانه اکثر خال ‌ها خوش ‌خیم هستند و می ‌توانند با خیال راحت برداشتن خال با لیزر را انجام داد.

انواع دیگر برآمدگی‌ های روی پوست مانند چربی ‌های نا به ‌هنجار که به پوست حالت برآمدگی می‌ دهند، نیز می‌ توانند با روش لیزر درمان شوند.

 

 

 

انواع خال بدن

 

 

 

مراقبت های بعد از برداشتن خال کرج:

 

 روش جراحی برداشتن خال صورت و بدن:

بیمار باید در هفته اول پس از جراحی باید از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی استفاده کند تا جای عمل دچار عفونت نشود و بعد از ۲۴ ساعت می تواند صورتش را بشوید.

رعایت نکات بهداشتی و استفاده مرتب از پمادها در هفته های اول بعد از عمل بسیار مهم است. سه تا پنج روز بعد از عمل بخیه ها کشیده می شوند.

 

مراقبت های بعد از برداشتن خال با لیزر:

در روش لیزر، سطح پوست در ناحیه خال دچار یک زخم بسیار سطحی خواهد بود اما معمولا خونریزی یا درد نخواهد داشت.

استفاده از کرم ترمیم کننده نظیر سیکاموزا و آنتی بیوتیک موضعی یا سیتمیک نیز ضروری است. فرد پس از ۲۴ ساعت می تواند ناحیه مورد نظر را شستشو دهد.

معمولا طی ۲ هفته اول کرم های ترمیم کننده تجویز می شود و پس از ۲ هفته ضایعه کاملا ترمیم می شود. استفاده از ضد آفتاب همواره ضروری است.

 

 

 

برداشتن خال با لیزر

 

 

 

 

 روش رادیوفرکانس برداشتن خال صورت و بدن:

در این روش نیز معمولا ضایعه طی ۳ تا ۵ روز بهبود می یابد. استفاده از کرم ترمیم کننده نظیر سیکاموزا و آنتی بیوتیک موضعی یا سیتمیک نیز ضروری است. فرد پس از ۲۴ ساعت می تواند ناحیه مورد نظر را شستشو دهد.

برداشتن خال با لیزر :

خال های متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن 60 ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است.

مراقبت های بعد از برداشتن خال با سوزاندن:

سوزاندن خال با الکترو کوتر است معمولا اسکار ایجاد می کند و تقریبا منسوخ شده است.

 

 

دکتر خزانی(متخصص پوست،مو و زیبایی)

دیدگاه خود را بنویسید